WBN

Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN) to program zakupu i udostępniania światowych zasobów wiedzy w postaci elektronicznych czasopism, książek i baz danych dla polskich instytucji akademickich i naukowych.

Zasady korzystania z licencji WBN.

INSTRUKCJA rejestracji kont indywidualnych w bazach Elsevier, SpringerLink, Web of Science, Wiley.

Indywidualne konta użytkowników pozwalające na zdalny dostęp do zasobów spoza sieci akademickiej.

Dostęp zdalny będzie automatycznie aktywowany w momencie założenia konta, pod warunkiem, że konto jest zakładane w trakcie połączenia z sieci akademickiej z numeru IP WSBiNoZ. Rejestracji można dokonać na laptopie z IP WSBiNoZ znajdującym się w Bibliotece WSBiNoZ w pokoju 104. Kolejne logowanie na konto indywidualne poza Uczelnią, umożliwi dostęp do zasobów danej bazy.

Elsevier (ScienceDirect, Scopus i SciVal): użytkownik powinien założyć indywidulane konto poprzez opcję “Register” na serwerze sciencedirect.com lub scopus.com (konto jest wspólne dla wszystkich produktów Elsevier), a następnie aktywować zdalny dostęp do zasobów. Po założeniu konta, użytkownik powinien napisać prośbę do Administratora na adres biblioteka@wsbinoz.pl o nadanie dostępu zdalnego. Ważne jest, aby w prośbie wskazać adres email, który użytkownik wpisał w formularzu rejestracyjnym (jest to adres email powiązany z kontem użytkownika). Następnie użytkownik otrzymuje automatycznie wysłaną wiadomość email, w której zawarty jest tymczasowy identyfikator oraz hasło.
Zgodnie z instrukcjami zawartymi w otrzymanej wiadomości, użytkownik udaje się na stronę:
https://www.sciencedirect.com/science/register lub https://www.scopus.com/register

logo_springer

SpringerLink: użytkownik powinien założyć indywidualne konto przez opcję “Sign up”. Dostęp zdalny będzie automatycznie aktywowany w momencie założenia konta, pod warunkiem, że konto jest zakładane w trakcie połączenia z sieci akademickiej z numeru IP WSBiNoZ.

logo_web_of_science

Web of Science: użytkownik powinien założyć indywidualne konto przez wybór opcji “Register” pod opcją “Sign in”, co jest możliwe tylko w czasie połączenia z sieci akademickiej z numeru IP zarejestrowanego do licencji przez instytucję i zapewnia automatyczną aktywację zdalnego dostępu na 180 dni. Patrz więcej informacji na stronie producenta.

wiley-logo-white

Wiley: użytkownik powinien założyć indywidualne konto przez opcję “Sign up”. Jeśli operacja ta jest wykonywana z sieci akademickiej z numeru IP zarejestrowanego do licencji przez instytucję, to dostęp zdalny będzie automatycznie aktywowany. W przeciwnym razie należy przynajmniej raz zalogować się na konto z sieci swojej instytucji, co wystarcza dla aktywacji zdalnego dostępu na 60 dni. Twoja przynależność będzie odnawiana na kolejny okres 60 dni za każdym razem, gdy zalogujesz się na swoje konto Wiley podczas połączenia z siecią WSBiNoZ. Patrz więcej informacji na stronie producenta.

 

Elsevier - czasopisma elektroniczne Elsevier są udostępniane od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej. Czasopisma są dostępne równolegle jako baza danych Science Direct on Site (SDOS) na serwerze ScienceServer w ICM, baza Science Direct on Line (SDOL) na platformie SciVerse na serwerze wydawcy oraz  w systemie Yadda w ICM, który docelowo ma zastąpić system ScienceServer. Krajowa licencja akademicka obejmuje wszystkie czasopisma z aktualizowanej corocznie listy Freedom Collection obejmującej 1851 tytułów bieżących z rocznikami od 1995 oraz archiwa ponad 420 tytułów niekontynuowanych lub kontynuowanych pod inną nazwą. Wzorem wcześniej stosowanych rozwiązań konsorcyjnych każda instytucja zgłoszona do licencji krajowej Elsevier uzyskuje dostęp do pełnej kolekcji Freedom oraz prawo archiwizacyjne do wybranych czasopism z tej kolekcji. Prawo archiwizacyjne oznacza prawo bezterminowego sieciowego dostępu do określonych zasobów po wygaśnięciu umowy licencyjnej. Każdy uczestnik licencji krajowej Elsevier uzyskuje (niezależnie od praw nabytych na podstawie wcześniejszych licencji) prawo archiwizacyjne do roczników od 2006 tych tytułów z kolekcji Freedom, które prenumerował (w wersji drukowanej i/lub elektronicznej) przed przystąpieniem do licencji krajowej. Instytucje, które nie miały dotychczas prenumeraty, uzyskują prawo archiwizacyjne do trzech wybranych przez siebie tytułów z kolekcji Freedom.

Springer - czasopisma oraz kolekcja książek elektronicznych Springer są udostępniane od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej. Zasoby Springer są dostępne równolegle na serwerze ScienceServer w ICM, na serwerze SpringerLink - nowa wersja należącym do Wydawcy oraz w systemie Yadda w ICM, który docelowo ma zastąpić system ScienceServer. Licencja krajowa obejmuje ok. 1.960 czasopism bieżących oraz ok. 390 czasopism archiwalnych wraz ze wszystkimi dostępnymi na serwerze rocznikami archiwalnymi (dla ok. 1.290 tytułów dostępne są głębokie archiwa do 1 wolumenu włącznie). Archiwa czasopism sprzed 1997 roku dostępne są na razie tylko na serwerze SpringerLink, ale będą archiwizowane na serwerze krajowym. Licencja krajowa Springer nie obejmuje 23 czasopism farmakologicznych ADIS (patrz arkusz "Kolekcja ADIS" dołączony do katalogu 2013), co nie zmieni się w roku 2014. W ramach licencji krajowej udostępniane są także archiwa serii książkowych Springera, w tym 17 serii od pierwszego wolumenu do rocznika 2008 oraz dalszych 9 serii z archiwami z lat 1997­2008, a także 16.700 e-książek anglojęzycznych wydanych przez Springera w latach 2004, 2005 i 2009-2011. Archiwa serii i książki są dostępne na razie tylko na serwerze SpringerLink, ale będą archiwizowane na serwerze krajowym. ICM stara się także o uzyskanie finansowania na krajowy zakup e-książek Springera z lat 2006-2008 i 2012, a także zdigitalizowanego archiwum wszystkich książek wydanych przez Springera przed 2004 rokiem (ok. 50.000 tytułów anglojęzycznych). W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 książki te dostępne są na zasadzie testu na serwerze wydawcy dla wszystkich użytkowników licencji krajowej. Dalszy dostęp będzie zależał od ewentulanej decyzji MNiSW o zakupie. Użytkownicy licencji krajowej Springer mają prawo zamawiania prenumeraty drukowanej dowolnych czasopism objętych licencją po cenach obniżonych (Deep Discount Price, 25% ceny katalogowej). W ramach krajowej licencji akademickiej Springer działa dodatkowy program umożliwiający polskim autorom bezpłatne publikowanie artykułów Open Access w czasopismach hybrydowych Springer Open Choice.

Web of Science - Pakiet bazy danych Web of Knowledge produkowanych przez firmę Thomson Reuters jest udostępniany od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej. Licencja obejmuje pakiet Web of Science (WoS), który zawiera  3 indeksy cytowań: Science Citation Index Expanded (SCIE z rocznikami od 1945), Social Sciences Citation Index (SSCI z rocznikami od 1956), Art and Humanities Citation Index (AHCI z rocznikami od 1975). Ponadto licencja obejmuje dodatkowy indeks cytowań Conference Proceedings Citation Index (CPCI, w tym części Science   i Social z rocznikami od 1990) oraz bazę Journal Citation Reports JCR (dostęp do najświeższego opublikowanego rocznika). Komplet baz jest udostępniany na platformie Web of Knowledge na serwerze wydawcy. Pakiet WoS jest ponadto archiwizowany, na bieżąco aktualizowany i udostępniany na serwerze w ICM. Archiwizacją w ICM objęta będzie także baza JCR, natomiast baza CPCI jest udostępniana tylko na serwerze wydawcy i w czasie trwania licencji tzn. bez prawa archiwizacyjnego.

Wiley - czasopisma Wiley są udostępniane od roku 2012 w ramach krajowej licencji akademickiej. Czasopisma te są dostępne na serwerze wydawcy Wiley Online Library. Licencja krajowa obejmuje aktualizowany corocznie zbiór czasopism "Full Collection", który zawiera obecnie 1377 tytułów z nauk ścisłych, humanistycznych  i społecznych wraz z archiwami od 1997 roku. Roczniki z okresu licencji krajowej będą archiwizowane na serwerze w ICM z prawem bezterminowego dostępu dla wszystkich instytucji akademickich w kraju. W ramach licencji krajowej nie są dostępne czasopisma spoza kolekcji Full (ok. 170 czasopism udostępnianych na platformie Wiley na rzecz różnych towarzystw naukowych, w tym od roku 2013 czasopisma American Geophysical Union, patrz dodatkowy arkusz "Titles out of collection" dołączony do katalogu Full Collection).

Nature i Science - Czasopisma elektroniczne są udostępniane od roku 2010 w ramach krajowych licencji akademickich, obecnie w ramach umów zawartych pomiędzy ICM i wydawcami na lata 2016-2018 (patrz wyciąg z umowy Nature i umowy Science). Czasopismo Nature jest udostępniane z  serwera wydawcy Nature Publishing Group. Licencja krajowa Nature pozwala na dostęp do rocznika bieżącego i roczników archiwalnych od roku 2010 i roczniki te będą archiwizowane na serwerze krajowym. Czasopismo Science jest udostępniane z  serwera wydawcy American Association for the Advancement of Science. Licencja krajowa Science pozwala na dostęp do rocznika bieżącego i archiwów od 1997 r. bez krajowej archiwizacji. Od września 2015 na okres 16 miesięcy do końca roku 2016 wszyscy użytkownicy licencji Science mieli zapewniony dodatkowy dostęp na zasadzie testowej do czasopism Science Signaling oraz Science Translational Medicine. Ponadto na serwerze dostępne jest czasopismo open-access  Science Advances.

Scopus – Baz Scopus jest udostępniana w ramach krajowej licencji akademickiej od roku 2012, obecnie w ramach umowy zawartej pomiędzy ICM i wydawcą na lata 2016-2018. Scopus jest produkowaną przez Elsevier interdyscyplinarną bazą abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych  i humanistycznych. Scopus obejmuje ponad 21 000 recenzowanych czasopism (z których ponad 3800 to czasopisma typu Open Access), ponad 360 publikacji handlowych, 90 000 książek, 520 serii książkowych, 83 000 sprawozdań konferencyjnych. Baza zawiera ponad 57 milionów rekordów bibliograficznych (stan  w 2015 r.), z których ok. 25 milionów posiada cytowania sięgające roku 1996, 25 milionów rekordów patentowych, oraz indeksuje naukowe strony www. Ponad połowa czasopism w bazie Scopus pochodzi spoza USA. Baza Scopus podaje także indeks Hirscha, który liczony jest w oparciu o publikacje od 1970 roku, patrz dodatkowe informacje. Scopus jest udostępniany na serwerze producenta na zasadzie subskrypcji bez prawa archiwizacji.

System biblioteczny Biblioteki Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi jest częścią projektu o numerze POWR.03.05.00-00-A049/21, pt.: "Uczelnia dostępna 2.0" współfinansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020.